ATP Cup

ATP Cup – międzynarodowy, męski drużynowy (od 3 do 5 zawodników) turniej tenisowy, rozgrywany w latach 2020–2022 w Australii.

W pierwszej edycji, z pulą nagród 15 mln. dol., brały udział reprezentacje 24 państw, podzielone na 6 grup (w Brisbane, Perth i Sydney), których zwycięzcy oraz 2 najlepsze drużyny z drugich miejsc kwalifikowali się do fazy pucharowej (Sydney). W następnym, pandemiowym roku liczbę uczestników zredukowano do 12, podzielonych na 4 grupy, z których wychodzili tylko zwycięzcy – od razu do półfinałów. Rozgrywki w sezonie 2021 miały pulę nagród 4,5 mln. dol. i odbyły się w całości w Melbourne Park. Kolejne przeprowadzono w Sydney (w dwóch obiektach – otwartym korcie Ken Rosewall Arena i hali SuperDome), gdzie grupy powiększono do 4 zespołów, czyli łącznie zagrało ich 16, a do podziału było 10 mln. dol. I wszystko wskazuje na to, że trzecia edycja imprezy była ostatnią, gdyż w sezonie 2023 zastąpił ją United Cup dla reprezentacji mieszanych (kobiety i mężczyźni).

ATP Cup stanowił część kalendarza ATP Tour, przyznawano w nim punkty do rankingów singlowego i deblowego (np. tenisista, który zwyciężyłby we wszystkich swoich meczach gry pojedynczej zdobyłby 750 pkt). Spotkanie dwóch zespołów składało się z trzech meczów: w pierwszym mierzyły się „drugie rakiety” państw, w kolejnym „pierwsze”, a na zakończenie grano debla, o którego składzie decydował kapitan (mógł być grający).

Reprezentacja Polski wystąpiła w ATP Cup dwukrotnie – w latach 2020 i 2022. Za pierwszym razem nie wyszła z grupy, ale Hubert Hurkacz wygrał wszystkie trzy swoje mecze na pierwszej rakiecie, a na drugiej Kacper Żuk odniósł wartościowe zwycięstwo nad znacznie wyżej klasyfikowanym od niego Austriakiem Dennisem Novakiem. W drugim starcie Biało-Czerwonych nasz lider Hurkacz znów wygrał w grupie wszystko, co mógł, a drużyna odniosła komplet zwycięstw. W półfinale na drugiej rakiecie nie mógł jednak zagrać kontuzjowany, a będący wcześniej w bardzo dobrej formie Kamil Majchrzak i Polacy nie dali rady renomowanym Hiszpanom.


Finały ATP Cup

2020      Serbia – Hiszpania 2:1

2021      Rosja – Włochy 2:0

2022      Kanada – Hiszpania 2:0