Puchar Hopmana

Międzynarodowy drużynowy turniej tenisowy, odbywający się co roku na przełomie grudnia i stycznia w australijskim mieście Perth w stanie Australia Zachodnia. Uznawany jest za nieoficjalne mistrzostwa świata zespołów mieszanych.

W odróżnieniu od pozostałych drużynowych turniejów tenisowych, Pucharu Federacji – przeznaczonego wyłącznie dla kobiet i Pucharu Davisa, w którym walczą mężczyźni, reprezentacja kraju w Pucharze Hopmana składa się z jednej kobiety i jednego mężczyzny. W rywalizacji bierze udział 8 zespołów narodowych.

Do roku 2012 turniej odbywał się na twardych kortach obiektu Burswood Entertainment Complex w Perth. W 2013 roku Puchar Hopmana przeniósł się do nowo wybudowanego obiektu Perth Arena w Perth. Impreza znajduje się w kalendarzu Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF), a wyniki zawodników nie są wliczane do klasyfikacji WTA i ATP.

Nazwa turnieju – Puchar Hopmana – nadana została na cześć wybitnego australijskiego tenisisty i trenera, Harry'ego Hopmana (1906–1985), który przyczynił się w znacznym stopniu do zdobycia przez kraj piętnastu tytułów Pucharu Davisa w latach 1938–1969.

Hopman Cup to pierwsza oficjalna impreza, w czasie której zastosowano popularny system Hawk-Eye, miało to miejsce na przełomie 2005 i 2006 roku.

Polska startowała w Pucharze Hopmana dwa razy: w roku 2014 i 2015. Za pierwszym razem Agnieszka Radwańska i Grzegorz Panfil osiągnęli finał, w którym przegrali z Francją. W roku następnym A. Radwańska i Jerzy Janowicz  wygrali cały turniej, pokonując w finale USA.