Nowości
W tym miejscu znajdziecie Państwo informacje o tym co ostatnio zostało umieszczone na stronie.

8.05.2021

Wyniki Pucharu Ziemi Żywieckiej 1959-1974

Artykuły prasowe dotyczące szczegółów rozgrywania I HMP w Gliwicach w 1950

6.05.2021

Mistrzostwa Europy Amatorów 1975-1983

1.05.2021

Wyniki DMP i HDMP skrzatów
Galerie fotografii: NMP 1980 Sopot oraz NMP 1984 Sopot
Mistrzostwa Europy Amatorów 1969-1974
Galeria fotografii z Mistrzostw Europy Amatorów we Wrocławiu w 1974 roku

19.04.2021

1. Unikatowe zdjęcia z rozbudowanymi podpisami do sylwetek tenisistów w zakładce Galeria osób-Zawodnicy (A. Olsza, Kuczyńska, bracia Stolarow...)

2. Notki biograficzne: Budziak, Czopek, Waniek.

17.04.2021

Zdjęcia z meczów w Pucharze Europy Środkowej - w zakładce Rozgrywki drużynowe - międzynarodowe seniorskie - Mitropa Cup.

16.04.2021

Trzy pokolorowane cyfrowo w XXI wieku zdjęcia JJ - dodane do jej biogramu w zakładce Galeria osób-Zawodnicy.

Pochodzą z: http://sportowcydlaniepodleglej.pl/jadwiga-jedrzejowska/

13.04.2021

Ponad 50 zdjęć Gertrudy Volkmer-Jacobsen i Przemysława Warmińskiego, z rozbudowanymi podpisami - w ich sylwetkach w zakładce Galeria osób-Zawodnicy.

10.04.2021

Ponad sto zdjęć Kazimierza Tarłowskiego i Ignacego Tłoczyńskiego, z rozbudowanymi podpisami - w ich sylwetkach w zakładce Galeria osób-Zawodnicy.

9.04.2021

Blisko sto zdjęć Jadwigi Jędrzejowskiej, z opisami i linkami do filmów na Youtube - w Galeria osób-Zawodnicy-Jędrzejowska.

7.04.2021

1. Unikatowe zdjęcia do sylwetek w zakładce Galeria osób-Zawodnicy (Baworowski, Bieńkowski, Dąbrowski, Dowbór-Lewandowska, Drzymalski, Fibak, Fyrstenberg, Gąsiorek, Grzybowska, Hebda, Janowicz, Jans-Ignacik, Matkowski, Radwańskie, Rosolska...)

2. Zagraniczni trenerzy w II RP - w zakładce Statystyki i ciekawostki

5.04.2021

Wyniki Pucharu Króla

3.04.2021

1. Wyniki DMP i HDMP młodzików.

2. Unikatowe zdjęcia Igi Świątek, rodziny Radwańskich i wielu innych (przy ich sylwetkach w zakładce Galeria osób-Zawodnicy).

3. Notki biograficzne: Michał Chmela, Krystian Pfeiffer, Radosław Nijaki.

4. Książka "Urodziłam się na korcie".

5. Historia oraz wyniki turnieju młodzieżowego Friendship Cup.

6. Wynik World Team Cup.

Tenis na wózkach

Tenis nawet bez wózka jest jedną z najtrudniejszych dyscyplin sportu; jedną z tych, których nie można się nauczyć samemu. Wie o tym każdy, kto próbował naśladować Agnieszkę Radwańską, Wojciecha Fibaka albo – ostatnio – Igę Świątek. Wszystko wydaje się takie małe: i piłka, bo trudno ją trafić rakietą, i kort, bo piłka ciągle ucieka gdzieś daleko za linię. Tylko siatka jest olbrzymia. Tak wysoka, że zatrzymuje każdą piłkę, która akurat nie leci w aut... A teraz przesiądźmy się na wózek. Zapomnijmy o oburęcznym bekhendzie, który wybacza więcej błędów niż jednoręczny. Jeśli gramy prawą ręką, to lewa będzie nam potrzebna do kierowania wózkiem. Trzeba gwałtownie przyśpieszyć, nagle zahamować, ostro skręcić albo nawet zawrócić. Chwila zawahania czy drobny błąd techniczny i piłka – chociaż może odbić się od kortu nie raz, a dwa razy – ucieka poza zasięg naszej rakiety. Punkt dla rywala.

Tenis amatorski

Historycznie rzecz biorąc „amatorzy” byli w tenisie pierwsi. Bo wszyscy byli amatorami. Tylko amatorzy mogli brać udział w turniejach. Amatorami byli Jędrzejowska, Hebda, Tłoczyński czy Skonecki. A Fibak, Nowicki, Gąsiorek, Kral, Niedźwiedzki i Wieczorek zdobywali nawet medale w Amatorskich Mistrzostwach Europy (Navratilova zresztą też). To był status, którego utrata oznaczała sportową śmierć...
Wraz z rozwojem tenisa profesjonalnego „wyczynowi amatorzy” powoli odchodzili do lamusa. W 1968 roku kończy się kilkudziesięcioletnia hipokryzja. W zawodniczym tenisie – jako jednym z pierwszych sportów – nastaje (i trwa do dziś) era Open, czyli imprez otwartych dla wszystkich: zawodowców i „amatorów”. Dodajmy tylko, że ten cudzysłów był jak najbardziej uzasadniony, bo jakiż to „amator”, który – na przykład – jest zatrudniony w kopalni jako sztygar, ale zajmuje się nie kopaniem węgla tylko piłki?
W tenisie słowo AMATOR pojawia się ponownie już w innym znaczeniu w latach dziewięćdziesiątych. Amator jako przeciwstawieństwo „wyczynowca” – sympatyk, miłośnik tenisa, osoba uprawiająca go rekreacyjnie. A takich ludzi jest na świecie kilkadziesiąt milionów, co oznacza niesamowity potencjał marketingowy i biznesowy.
ciąg dalszy – w zakładce Tenis amatorski

Podziemny kort

Czy to możliwe, żeby w siermiężnej, gomułkowskiej Polsce propagować burżuazyjny sport, kojarzący się ze zgniłym kapitalizmem, do tego w sposób tak widowiskowy, jak wybudowanie podziemnego kortu tenisowego? Po latach trudno w to uwierzyć, ale tak rzeczywiście było!
Pomysł zrealizowano pod koniec 1956 roku w Kopalni Soli Wieliczka. Inicjatywa wyszła z sąsiedniego Krakowa. Wybór padł na jedną z obszernych komór znajdujących się na trzecim poziomie, na głębokości 125 metrów. Była to komora „Sienkiewicza”, której akurat w 1956 r. zmieniono nazwę na „Warszawa”. Miała 54 m długości, 17 m szerokości i 9 m wysokości, co w zupełności wystarcza, by pomieścić kort tenisowy.
ciąg dalszy - w zakładce Statystyki i ciekawostki, Podziemny kort

100 lat PZT

27 sierpnia 2021 roku mija setna rocznica powstania Polskiego Związku Tenisowego. W historycznym „zebraniu konstytuującym PZLT”, które rozpoczęło się o ósmej wieczorem w sali u pana Jarockiego przy ulicy Masztalarskiej 8 w Poznaniu, wzięło udział ośmiu przedstawicieli dziewięciu klubów: Władysław Hirsch (KS Czarni Lwów), Jerzy Krotkiewski (AZS Warszawa), Zdzisław Lubiński (KS Unia Poznań), Alojzy Mikołajewski (AZS Poznań), Witold Potuczek (AZS Kraków), Karol Scheibler (ŁKLT Łódź i WLTK Warszawa; przewodniczący zebrania), Roman Szczerbowski (Koło Tenisowe Toruń) i Zdzisław Szulc (KS Warta Poznań). W historii biało-czerwonego sportu PZL-T (w archiwaliach występują dwie pisownie – z kreseczką między „L” a „T” i bez) był piątym z kolei – po lekkoatletycznym, narciarskim, piłkarskim i wioślarskim – na ponad 60 obecnie istniejących.
ciąg dalszy – w zakładce 100 lat Polskiego Związku Tenisowego, Wstęp