Powrót do listy
Katowice 1976
Zobacz następny >

Hala Spodek, 22.11.1976


Aby występujących po raz pierwszy w Polsce znakomitych zawodowych tenisistów mogło zobaczyć jak najwięcej widzów, turniej podzielono na dwie sesje – o godz. 16.00 (bilety po 10 zł) i od 20.00 (po 170). Łącznie na trybunach Spodka zasiadło zatem ok. 16 tysięcy ludzi (po 8 tys. na każdej sesji). O frekwencji i przebiegu turnieju tak pisał w monografii „Tenis na Śląsku” red. Czesław Ludwiczek:

Tenis debiutował w katowickiej hali, która przeżyła oblężenie. Na mniej więcej dwa tygodnie przed imprezą wpłynęły już zamówienia na 8 tys. biletów, mimo iż nieznana była jeszcze ich cena ani system rozgrywek. Ba, pewne było, że zagrają Wojciech Fibak, Jan Kodesz i Tom Okker, ale nie było wiadomo, kto do nich dołączy. Sztuczną nawierzchnię kortową typu Poligrass sprowadzono dzięki współorganizatorowi imprezy Janowi Wejchertowi, przedstawicielowi polonijnej firmy Konsuprod. On i Mariusz Walter, czyli późniejsi założyciele TVN, byli wielkimi sympatykami tenisa.

A sam Fibak tak z uśmiechem wspominał po ponad trzydziestu latach na łamach „Dziennika Zachodniego”:

To było czyste szaleństwo, w obecnym zawodowym tenisie raczej bez szans do realizacji. W weekend grałem jeszcze w Londynie, a głowę miałem już w Katowicach. Trzeba było organizować prywatne samoloty, aby moi przyjaciele dotarli do Spodka. Na dodatek panował wtedy mróz, minus dwadzieścia stopni. Pamiętam, że byliśmy ubrani w kożuchy, ciepłe czapki. Sam nie wiem, jak się wtedy nie przeziębiłem, a przecież wkrótce czekał mnie Masters w Houston. Zamiast pojechać do Teksasu i spokojnie przygotowywać się do Masters, miałem na głowie Katowice. Może to miało wpływ na moją porażkę w finale z Manuelem Orantesem? Nie chodzi mi o zmęczenie grą, tylko o poświęcenie się organizacji turnieju, dopinanie wszystkich spraw. Z drugiej strony, zrobiliśmy wtedy naprawdę coś niesamowitego!

Uczestnicy: Wojciech Fibak (POL), Tom Okker (HOL), Jan Kodeš (CSRS), Marty Riessen (USA).

Wyniki – sesja popołudniowa: Okker – Riessen 6:4, Kodeš – Fibak 6:4; Fibak / Kodeš – Okker / Riessen 7:5; sesja wieczorna: Riessen – Okker 6:4, Fibak – Kodeš 6:4, Riessen – Fibak 6:3; Okker / Riessen – Fibak / Kodeš 7:6, 6:3.

Powrót do listy