Powrót do listy
Jan Korneluk
< Zobacz poprzedniZobacz następny >

Urodzony 7 listopada 1910 roku w miejscowości Jabłoń (lubelskie), zmarł 24 czerwca 1992 toku w Sopocie.

Od swych wczesnych lat związany ze sportem. W okresie 1927–1939 uczył gry w tenisa na warszawskich kortach za Instytutem Głuchoniemych i Ociemniałych przy Pl. Trzech Krzyży oraz WLTC na Agrykoli. W tym samym czasie ukończył w Katowicach specjalistyczny kurs jazdy figurowej na łyżwach i równolegle pracował jako trener w Warszawskim Towarzystwie Łyżwiarskim.

W czasie okupacji był gospodarzem kortów IGO, gdzie koncentrowało się konspiracyjne życie tenisowe stolicy. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim; wzięty do niewoli, po trzech tygodniach uciekł z obozu w Niemczech z powrotem do kraju.

Po zakończeniu wojnie został skierowany przez Państwowy Urząd Wychowania Fizycznego do przyłączonego Sopotu. W przyłączonym do Polski kurorcie od 1945 roku, wraz z bratem Stefanem oraz m.in. Władysławem Klausem i Stanisławem Kraszewskim, odbudowywał korty, odrestaurował zabytkowy domek Zoppotter Tennis Clubu i powołał do życia sekcję tenisową w tworzonym klubie sportowym Odwet. Był też głównym organizatorem pierwszych powojennych mistrzostw Wybrzeża i mistrzostw Polski w obsadzie międzynarodowej.

Po kilku latach nazwa ośrodka została zmieniona na Sopocki Klub Tenisowy, a Pan Jan stał przez kilka dekad na czele jednego z najlepszych centrów szkoleniowych w Polsce. Całym sobą oddany tenisowi, spędzający w klubie dnie i noce. Zawsze uśmiechnięty, ale też wymagający wobec zawodników. Udzielający rad nie tylko szkolonej młodzieży, ale i kortowym. Doskonalący swój warsztat trenerski – także podczas wyjazdów do W. Brytanii, gdzie otrzymywał pomoc od przedwojennych kolegów, Ignacego Tłoczyńskiego i Czesława Spychały, którzy pozostali na emigracji.

Spod jego „ręki” wyszło kilka pokoleń tenisistów, a „szkoła sopocka” zawsze była określana z dodatkiem „Korneluka”. Najbardziej znani wychowankowie i trenowani przez niego zawodnicy to: Katarzyna „Kiki” Gerigkówna, Alicja Zdunówna, Krzystyna Pilżycówna, Elżbieta Kidoniówna, Mieczysława Andrzejewska, Wanda Rybarczyk-Diłaj, Magdalena Mróz-Feistel, Małgorzata i Mirosław Chmela, Marek Sawaszkiewicz, Stanisław Szczukiewicz, Witold Joachimowski, Bogdan Maniewski, Jacek Niedźwiedzki, Bronisław Lewandowski, Lech Bieńkowski, Olgierd Hoffman, Michał Gawłowski.

Powrót do listy