Powrót do listy
Henryk Dondajewski
< Zobacz poprzedniZobacz następny >

Urodzony 1 marca 1936 roku w Gdyni. Jeden z najbardziej zasłużonych polskich trenerów.
Przygodę z tenisem rozpoczął na kortach w Sopocie, które dosłownie sąsiadowały z jego domem. Jako zawodnik reprezentował barwy SKT, osiągając największe sukcesy w wieku juniora (1952, drużynowe wicemistrzostwo Polski seniorów). Przez wiele lat był czołowym zawodnikiem Wybrzeża, klasyfikowanym w pierwszej dziesiątce.

Po zakończeniu kariery zawodniczej (1960) rozpoczął pracę jako trener. W 1959 roku ukończył Studium Nauczycielskie Wychowania Fizycznego w Oliwie, a w 1971 r. studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, uzyskując stopień trenera II klasy. Stopień trenera I klasy uzyskał w 1975 roku, a klasy mistrzowskiej  w 1981. Pracował w klubach: SKT Sopot, Lechia Gdańsk, AZS Gdańsk, Wisła Toruń, UTC Stockerau (Austria), Arka Gdynia. Założyciel klubu Witen Gdańsk; członek Zarządu OZT Gdańsk; jeden z twórców i trenerów koordynatorów programu PZT-Prokom. Nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Gdańskim, prowadził specjalizację trenerską na gdańskim AWFiS.

Przez wiele lat pracował dla Polskiego Związku Tenisowego, najpierw jako kapitan reprezentacji młodzieżowych (Galea Cup i Soisbault Cup), a następnie reprezentacji seniorów w Pucharze Davisa (1975-1975 i 1989; bilans: 2-3).

Powrót do listy