Powrót do listy
Bronisław Lewandowski
< Zobacz poprzedniZobacz następny >
Urodzony 31 sierpnia 1947 roku w Sopocie, zmarł 11 lutego 1998 roku w Warszawie.
 
Zawodnik i trener. Wychowanek sopockiej szkoły Jana i Stefana Korneluków. Potem związany z CWKS Legia Warszawa – jako gracz i szkoleniowiec. Od roku 1992 pracował w klubie WKT Mera Warszawa. Był również trenerem w PZT i sędzią. Poważna choroba (reumatoidalne zapalenie stawów) nie pozwoliła mu w pełni wykorzystać dużych możliwości.
Odnosił sukcesy już w turniejach juniorskich, dwukrotnie zajął 1. miejsce w klasyfikacji rocznej PZT (1964 i 1965), raz był drugi (1963). W 1964 roku został mistrzem Polski juniorów we wszystkich konkurencjach – singlu, deblu oraz mikście i powtórzył ten sukces w następnym sezonie. Zwyciężył także w DMP Jun., reprezentując SKT Sopot.
Finalista halowych mistrzostw Polski w singlu (1968); dwukrotny mistrz kraju w deblu – na kortach otwartych (z Tadeuszem Nowickim w 1969 roku) i w hali (z Piotrem Jamrozem w 1968). Uczestnik wielkoszlemowych Roland Garros (I r. 1967 i II r. 1968) oraz Wimbledonu (półfinalista turnieju juniorskiego w 1965 roku; w ćwierćfinale pokonał faworyta turnieju, Anglika Johna Lloyda). Reprezentant Polski w Pucharze Davisa (4 występy, 2 zwycięstwa w latach 1967 i 1968) oraz młodzieżowym Pucharze Galea (8 spotkań w okresie 1964–1967; singiel: 9/6, debel 2/5).
Trzydzieści lat później, już jako trener związkowy, był w 1997 roku kapitanem reprezentacji w obu tych rozgrywkach (bilans w DC: 2/1). Polacy odnieśli zwycięstwo nad Ghaną i Wybrzeżem Kości Słoniowej, a przegrali po zaciętej walce z Finami.
Prowadzone przez niego zespoły wygrywały w Drużynowych Mistrzostwach Polski zarówno w kategorii juniorów, jak i seniorów. W 1995 roku triumfował również z WKT Mera w klasyfikacji klubowej PZT, kilkukrotnie zajął również 2. miejsce.
Organizator wielu turniejów, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Zgromadził dużą kolekcję wydawnictw o tenisie dotyczących zarówno historii tego sportu, jak i przede wszystkim techniki gry i zagadnień szkoleniowych.
Najbardziej znani wychowankowie i trenowani przez niego zawodnicy – w Legii: Elżbieta Baranowska (Żaboklicka), Judyta Słaboszewska, Bartłomiej Kwiatkowski, Piotr Baranowski, Grzegorz Malawski, Marcin Rozpędski; w Merze: Maciej Kost.
Wielokrotnie nagradzany za wybitne osiągnięcia szkoleniowe, m.in. przez PZT, odznaką Mistrza Sportu.

Powrót do listy