Powrót do listy
1924
< Zobacz poprzedniZobacz następny >

marzec

Po dwuletniej nieobecności wraca do kraju na kilka miesięcy najlepszy polski tenisista Edward Kleinadel. „Podczas pobytu w Ameryce podniósł grę swoją na wyższe jeszcze poziomy, uczestnicząc wielokrotnie z powodzeniem w tamtejszych konkursach z graczami tej miary, jak mistrz świata Tilden, Johnston, Hunter, Williams i inni.”

22–23 marca

Walne Zgromadzenie PZL-T w Poznaniu.

30 marca

Walne Zgromadzenie członków WLTK „w pięknej sali pałacu L. bar. Kronenberga przy udziale 30 osób. […] Pomimo, że Polski Związek L.-T. uchwalił olimpiady nie obsyłać, członkowie W. L. T. K. obecni na Walnem Zgromadzeniu złożyli na fundusz olimpijski miliard marek, dając tem dowód rzadkiej w naszych warunkach bezinteresowności i zrozumienia ogólnych potrzeb naszego sportu.”

kwiecień

„Warszawski L. T. K. buduje w Parku Sobieskiego jeszcze 2 korty ziemne, które będą przypuszczalnie wykończone w ciągu 6 tygodni.”

połowa maja

„Sekcya Tennisowa A. Z. S. sprowadziła do Krakowa wybitnego trenera z Wiednia […] co przyczyni się niewątpliwie do żywego rozwoju tego pięknego sportu.”

ostatnia dekada maja

Konferencja prezydium PZL-T z kapitanem związkowym p. Kowalewskim i sekretarzem WLTK p. Wasilewskim i p. Romanem Stahlem (Lwów) w sprawie wysłania tenisistów na „olympjadę”. „Zdaniem kapitana, poza p. Kleinadlem niema obecnie w Polsce żadnych graczy, którzy mogliby być brani pod uwagę. Wentylowano ew. kandydatury p. Rychterówny i p. Jana Kowalewskiego, jednakowoż z negatywnym rezultatem. Natomiast zebrani byli zgodni co do tego, że Polska nareszcie winna wystąpić na terenie międzynarodowym i że w tym celu PZLT powinien dołożyć wszelkich starań, aby w przyszłym roku mogła wziąć udział w Puharze Dawisa.”

28 maja – 2 czerwca

Otwarte mistrzostwa Warszawskiego Lawn Tennis Klubu; zwycięzcy: Jadwiga Żochowska i Edward Kleinadel oraz debel Kleinadel / Jan Kowalewski i mikst Żochowska / Kleinadel.

5–9 czerwca

Międzynarodowe mistrzostwa Wielkopolski na kortach AZS Poznań; zwycięzcy: Helena Leśniakówna i Stanisław Czetwertyński oraz debel Alfons Foerster / Alojzy Mikołajewski i mikst Leśniakówna / Paulo de Scarpa. „Na czoło uczestników wybił się p. Czetwertyński przez wybitnie miękką, lecz doskonałą technikę. Odbierał każdą piłkę, lecz punkty zbierał przez błędy przeciwnika. P. Foerster – gracz nadzwyczaj ruchliwy, lecz technicznie słaby. Brak mu zdecydowanie smatch’ów przy sieci. Mikołajewski posiada zbyt mało treningu. Starkowski od dłuższego czasu stoi na miejscu i nie wiadomo, czy formę swą wogóle podniesie. […] Niedopuszczalnym jest, ażeby szukano kwadrans i dłużej sędziego (do spotkania Skowrońska – Leśniakówna). Niedopuszczalnym jest dalej, aby jeden zawodnik czekał na drugiego… dwa dni (Skowrońska – Leśniakówna). Zdarzyło się także, że podczas turnieju zmieniali się poszczególni gracze w grach podwójnych. […] Bardzo ładne nagrody rozdali po ukończeniu turnieju doktorostwo Kobrzowscy.”

8–11 czerwca

Turniej wewnętrzny Sekcji Tennisowej K. S. Lechia Lwów.

14–15 czerwca

Mecz krakowskich klubów: AZS – ŻTS Jutrzenka.

18–22 czerwca

Międzynarodowy turniej o mistrzostwo Lwowa na kortach LTT przy ul. Pełczyńskiej; zwycięzcy: Maria Fredro-Boniecka i Stanisław Czetwertyński („w finale bijąc Dr. Munka z Wiednia w stosunku 6:2, 1:6, 0:6, 10:8, 6:3”) oraz debel Dr Waldemar Peter Munk / ??? Schaffer (obaj WAC Wiedeń) i mikst Fredro-Boniecka / „Smith” (Ksawery Zachar). „Zaciętą była walka pań Bonieckiej i Kowalewskiej, która miała wprawdzie przez cały czas gry przewagę, ale […] pamiętała tylko o pięknym stylu, a nie ostatecznym efekcie. Dochodziło do tego, iż nawet w decydujących momentach brała ona piłki z autu. Pani Boniecka obrała dobrą metodę defenzywną, pamiętając o wykorzystaniu każdego punktu. […] P. Kowalewska posiadała najlepszy serwis po [Władysławie] Kucharze i Munku, a od ich o wiele niebezpieczniejszy. Bardzo ostry – zupełnie jak męski – i płaski tak, że piłka nie odbijała się od ziemi, lecz ślizgała się po niej. […] Dr Munk ofiarował imieniem WAC [Wiedeń] wspaniały puchar jako nagrodę dla dwukrotnego zwycięscy w mistrzostwach klubowych, i równocześnie zaprosił do Wiednia na zawody dwóch członków LTT.”

pierwsza połowa lipca

Mistrzostwa Województwa Śląskiego; zwycięzcy: Wiera Richterówna i Stanisław Czetwertyński oraz debel Teodor Ender / Karol Steinert i mikst W. Richterówna / Steinert.

ostatnia dekada lipca

W finale debla turnieju w paryskim Country Clubie francusko-polska para Augustin / Kleinadel pokonała Francuzów Barbas / Percin 6:1, 6:4, 6:1.

27 lipca

Zawody międzyklubowe w Krakowie: ŻTS Jutrzenka – Katowicki Związek Tennisowy. „Wstęp 3 zł. od osoby; akademicy i studenci zł. 1’50.”

7–11 sierpnia

XII Konkurs Tennisowy organizowany przez Komisję Zdrojową w Ciechocinku; zwycięzcy: Rudolf Rauch (Warszawski Klub Narciarski) oraz debel Tadeusz Gayda / ??? Velthusen i mikst ??? Raczkiewiczówna / Aleksander Olchowicz.

9–10 sierpnia

Kwalifikacyjny turniej klubowy Ż. T. G. S. Samson w Tarnowie przed wysłaniem przedstawicieli na turniej do Rzeszowa (17-24.08).

11 sierpnia

Otwarcie budowanych od wiosny „pod fachowem kierownictwem wybitnego trenera tenisowego, [Czecha] Kożelucha” czterech kortów Cracovii w parku gier u wylotu ul. Wolskiej.

15–17 sierpnia

Turniej w Jaśle o mistrzostwo Zachodniego Zagłębia Naftowego; zwycięzcy – single: Stanisława Groblewska i Witold Potuczek oraz debel ??? Kleeberg / Potuczek. „Zaciekawienie publiczności turniejem było kolosalne. Przeszło 100 osób przypatrywało się ze specjalnych trybun przebiegowi turnieju. Organizacja wzorowa. Kierownictwo turnieju objął prof. Uniw. Dr. Hugo Steinhaus [wybitny polski uczony żydowskiego pochodzenia, czołowy przedstawiciel słynnej matematycznej szkoły lwowskiej]. Wieczorem odbyło się spotkanie towarzyskie w salach Tow. Kasynowego.”

15–19 sierpnia

III Mistrzostwa Zakopanego na placu K. S. Krokus w parku „Stamary”; zwycięzcy: Wiera Richterówna i Feliks Łabuński (trzeci tytuł z rzędu) oraz debel Karol Steinert / Ksawery Zachar i mikst W. Richterówna / Steinert. „Zainteresowanie było duże ze względu na ostre walki takich graczy jak: Zachar, Richterówna, Steiner[t], Łabuński, Polakiewicz i całego szeregu młodych, obiecujących adeptów tego najpiękniejszego sportu letniego.”

17–24 sierpnia

Turniej z okazji 10-lecia Żydowskiego Towarzystwa Gimnastyczno Sportowego Bar Kochba w Rzeszowie; zwycięzcy: Klarnet i para Haar / Klarnet (obaj ŻTGS Rzeszów).

druga połowa sierpnia

Wewnętrzne turnieje sekcji tenisowych A. Z. S. Poznań i K. S. Warta Poznań.

27 sierpnia – 7 września

Mistrzostwa Polski w Poznaniu.

4–5 września

„Zawody międzyklubowe tarnowskiego Samsonu z krakowską Jutrzenką, w których ta ostatnia bierze 3 pierwsze miejsca w grze pojedynczej. […] Atrakcją było pozakonkursowe spotkanie p. Dubieńska–p. Bizner (Jutrzenka) 6:3 dla tego ostatniego, przyczem dalszych setów nie grano wskutek zapadającego zmroku.”

5–10 września

VII Międzynarodowe Mistrzostwa Krakowa na kortach AZS; zwycięzcy: Wanda Dubieńska i Jaroslav Zofka (Praga) oraz debel Stanisław Czetwertyński / Otto Steiner i mikst Wiera Richterówna / Steiner. „Korty AZS-u są obecnie doprowadzone do stanu wyjątkowego, a przez wycięcie dziko rosnących krzewów usunięto padające na boiska w różnych porach dnia plamy cieniste. Nic zatem nie stało na przeszkodzie, by technicznie postawić ten turniej na odpowiedniej wyżynie. Zjazd gości zagranicznych, który nie był takim, jakiego można było się spodziewać, świadczył dość dobitnie o tem, że Polska jest krajem o silnej walucie i jeszcze silniejszej drożyźnie. Do rozgrywek w poszczególnych konkurencjach stanęło ogółem około 70 zawodników, co na polskie stosunki turniejowe przedstawia niewątpliwie cyfrę bardzo znaczną. Wielu graczy pracowało bardzo usilnie, rozgrywając dziennie do setki nierzadko gemów w kilku match’ach.”

pierwsza połowa września

Mecz w Poznaniu: K. S. Warta – 7. Dywizjon Samochodowy 6:6.

11–15 września

IX Międzynarodowy Turniej urządzany przez Łódzki Klub Lawn-Tenisowy; zwycięzcy – single: Wiera Richterówna i Franz Bauer (Wolne Miasto Gdańsk – obronił tytuł) oraz ??? Mirtenbraun (juniorzy), debel: Bauer / ??? Lange, mikst: W. Richterówna / Karol Steinert. „Ogólną sympatję zdobył p. Tarnowski (Warszawa) pięknością swej gry, która aczkolwiek w obecnym stadjum nie jest dostatecznie skuteczną, to jednakowoż rokuje na przyszłość wielkie nadzieje. Brak mu mianowicie startu do piłek, pewności w ich braniu, no i rutyny, czemu się dziwić nie należy, gdyż p. Tarnowski jest graczem młodym. […] Naogół ładna gra juniorów pozwala snuć optymistyczne refleksje o przyszłości tennisu w Łodzi. […] Kierownictwo turnieju spoczywało w rękach p. Szteinerta. Na finałach zbierało się około 200 osób.”

11–15 września

Mistrzostwa okręgu lwowskiego (wschodniej Małopolski) – zwycięzcy: Maria Kruczkiewiczówna i Roman Stahl oraz debel Roman i Zdzisław Stahlowie i mikst Zuzanna Kozakowa / Władysław Kuchar. „[W singlu] p. Kuchar, najlepszy technicznie gracz Lwowa, wyeliminowany został w drugiem kole przez dra Kruczkiewicza 3:6 i 0:6. […] P. Kuchar to gracz stylowy. Gdy jest w formie, grę ma piękną. Szczególnie wspaniałym wprost jest w grze przy siatce. Silny serwis i bardzo dobry ścięty drive – to dalsze jego cechy dodatnie. W half-volley słabszy. Nie panując nad swoimi nerwami, grywa nierówno.”

od 17 września

Turniej z okazji otwarcia II Międzynarodowego Kongresu Młodzieży Akademickiej w Warszawie; zwycięzcy: Alfons Foerster i para Foerster / Kazimierz Starkowski. „Rozgrywki były dość ciekawe, zwłaszcza wobec udziału mistrza Polski [Alfonsa] Foerstera (A. Z. S. Poznań) oraz znanych tenisistów – Czetwertyńskiego, p. Dr. Potuczka i innych.”

20–23 września

Turniej o mistrzostwo Okręgu Lubelskiego, zorganizowany przez K. S. Lublinianka; zwycięzcy: Jan Ćwiek Arnsztajn i para Arnsztajn / ??? Koźmian.

ostatnia dekada września

Turniej o mistrzostwo Korpusu oficerskiego, rozegrany w sobotę i niedzielę w Warszawie na boisku Legji: 1. por. Przybylski (Poznań), 2. kpt. Gajda, 3. kpt. St. Loth, 4. por. Kamander (wszyscy W-wa). „Organizacja dobra, pogoda zmienna, zimno.”

koniec września

Międzyklubowe mecze w Poznaniu: AZS – Warta 11:1, AZS – Unja 12:0. „A. Z. S. dba bardzo o zarybek tennisowy i posiada go w mierze o wiele większej w stosunku do innych klubów zrzeszonych w P. Z. L. T. […] S. T. Unja, która wystąpiła z drużyną prawie że czysto niemiecką (!), zeszła zupełnie na psy pod względem sportowym, nawet jej mistrz Sperber przegrał do Warmińskiego i Piechockiego. Ci ostatni mają dużą przyszłość.”

13 listopada

Komunikat Nr 57 PZLT informuje, że organem oficjalnym Polskiego Związku Lawn Tennisowego w miejsce „Sportu Ilustrowanego” naznacza się „Stadjon”, z działalnością wstecz od dnia 13 października 1924 r. (data kom. Nr 54).

Powrót do listy